Kuzey Tur'a Hoşgeldiniz... Tel : +90 216 456 41 95 PBX  

www.pragotelleri.com

 GİRİŞ SAYFASI

 Prag , Çek Cumhuriyeti  
  :: Hakkımızda
 
:: Prag Keşif
:: Prag Genel Bilgiler
:: Prag Görülecek Yerler
:: Prag Alışveriş
:: Prag Restorantlar ve Barlar
:: Prag Gece Hayatı
:: Prag Haritalar
Turstik Harita
Yol Haritası
Metro
:: Prag Hava Durumu
:: Prag Fuarlar ve Aktiviteler
:: Prag Vize
:: Prag Yakın Çevre
Karlovy Vary
Kutna Hora
Cesky Krumlov
Terezin
:: Çek Cumhuriyeti
  :: İletişim
  SEYAHAT HİZMETLERİMİZ
  :: Uçak Bileti
  :: Otel Reservasyonu
  :: Tur Paketleri
  :: Bayi Toplantıları
  :: Fuar Programları
  :: Alan Transferleri
  :: Araç Kiralama
  :: Türkçe Rehberlik
  :: Vize işlemleri

Kuzey Tur & Organizasyon
Ataşehir Bulvarı Ata 3/3 Plaza
Kat:2 Ofis No:23
Ataşehir - İstanbul
Telefon : 0(216) 456 41 95 PBX
Telefon : 0(216) 456 41 96 PBX
Faks : 0(216) 456 41 94

 
 
 
 

OTELLER

UÇUŞLAR

EKSTRA TURLAR

FOTOĞRAF GALERİSİ

 
PRAG | Görülmesi Gereken Yerler
Charles Köprüsü
13. YY yapılmış olan bu köprü; özellikle ilkbahar ve yaz aylarında turistlerin ve yöre halkının en çok gittiği yerlerden biridir. Güneşli günlerde köprü hediyelik esya satanlar, kukla tiyatrolari, müzisyenler, ressamlar ve sanatçılarla ziyaretçilere pek çok seçenekleri sunmaktadır. Kral 4. Charles'in baş mimari olan Peter Parler tarafından yapılan köprü, daha ziyade şövalye turnuvaları için işlevsel bir yapı oluşturma amacı ile yapılmış ve o dönemde süsleme olarak ta sadece bir haç kullanılmıştır. Fakat daha sonraları Prag taki Katoliklerin baskısıyla 30 adet heykel kullanılmıştır. (1600-1800). Günümüzde köprü üzerinde bulunan heykelleri çoğu kopyadır çünkü şehrin gecen yıllar zarfında yasadığı kötü hava şartları heykellere oldukça zarar vermiştir. Şu anda üzerinde 75 adet heykel bulunmaktadır, Prag da bunlardan belki de en eski en ilginc olani 8 numarali John Nepomuk heykelidir.
John Nepomuk
John Nepomuk, Şüpheci Wenceslas IV döneminde Prag da rahip olarak görev yapmaktaydı. Birgün güzeller güzeli kraliçe günah çıkarmak üzere rahibin yanına geldi. Bunu duyan Wenceslas kraliçenin aşk konusunda itiraflarda bulunduğundan emin bir halde rahibi huzuruna çağırdı ve derhal kendisine söylenenleri bir bir anlatmasını istedi.
Rahip tanri huzurunda verdiği sözü bozamayacağını ve bu konuda tek bir kelime bile etmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine sinirlenen kral, rahibi Vltava nehrinden aşağı attı. iste tam rahibin nehre atıldığı yerde bir hale oluştu denilmektedir ve bugün heykel üzerinde bulunan hale de o olayı hatırlatmak için konulmuştur...
Mucha Müzesi
Alfonse Mucha 'nin hayatına ve çalışmalarına adanmış Prag da bir müzedir. Mucha Vakfı tarafından Mucha'nın litografları, tabloları, çizimleri, heykelleri, fotoğrafları, şahsı eşyaları sergilenmektedir.
Josefov
Eski Şehir içinde yer alan Josefov, en eski Yahudi yerleşim yeridir. 10. yy da Ujezd ve Vysehrad'in aşağı kısmına yerleşen Yahudiler, daha sonraları 12.yy da Dusni caddesi üzerinde yeni bir yerleşim bölgesi oluşturdular ve bir sinagog yaptılar.
Stranova Sinagogu
Parizska ve Cervena caddelerinin kesiştigi noktada bulunan Stranova Sinagogu bugünkü Yahudi Müzesinin bir parçasıdır. Prag daki erken Gotik mimari özelliklerini taşıyan en eski yapıdır.(13. yy) Bahçesinde F.Bilek tarafından yapılmış¸ bir Musa heykeli bulunmaktadır.
Zidovska radnice
Hemen yanında bulunan Zidovska radnice karakteristik kulesi ve bunun üzerinde bulunan İbranice dilindeki saatiyle dikkat çekmektedir. 16.yy sonlarında yapılmış¸ olan bina daha sonraları Yahudi bölgesi belediye başkanı olan Mordechai Maiselin topladığı yardımlarla 1763 yılında tamir edilmiş ve bugünku rococo stilini elde etmiştir.
Zizkov Anıtı
Prag daki bu at heykeli, dünya üzerindeki en büyük at heykeli olma özelliğini taşır. Heykeli bulunduğu bölge genellikle Zizkov adıyla anılsa da gerçek adı Vitkov'dur. General Jan Zizkas bu bölgede sayıca çok az olmalarına rağmen imparatoru bozguna uğratmayı başarmış. Bu olay 9 m. yüksekliğindeki heykelin erozyona uğramasına neden olmuş. Prag civarındaki en iyi manzaranın bu bölgede olduğu söylenebilir.
Saint Nicholas Kilisesi
Bu kilise 1673 yılında Barok sitilinde inşa edilmiş. Binanın tasarımı kentin eski bölümünde yer alan Kinsky Sarayı'nın da tasarımını yapmış olan Christopher Dientzenhofer tarafından yapılmış. Kilise içinde Barok sanatının en güzel örneklerini barındırır. Saint Nicholas (Noel Baba) yolcuların, kadınların ve çocukların koruyucusu idi. Bugün de Çek Cumhuriyeti'nde büyük bir azizdir. Noel Baba, her yıl 6 Aralık'ta kızağını çekerek caddelerde dolaşıp, çocuklara geçen yıldan memnun kalıp kalmadıklarını sorar.. Bugün aynı zamanda Holloween ve Christmas'in birleşimidir.
Saint James Kilisesi
Bu kiliseyi fark etmeden geçebilirsiniz ancak iç mekan itibariyle Prag'daki en güzel kiliselerden biri. Kırmızı, yeşil ve siyah mermerler, melekler, ağaç oymalar ve resimler... 1373 yılında yapılan kilise yüksek tepesine 1739 yılında, barok periyodunda kavuşmuş. Kilisede her pazar ayin düzenleniyor. Bina essiz bir akustiğe sahip.
Yahudi Mezarlığı
Dünyadaki en eski Yahudi mezarlığıdır.15. yy. da kurulmuştur. En eski mezar 1439 tarihli Avigdor Kara, en yenisi de 1787 tarihiyle Mozes Baeck'e aittir. Mezarlıkta en unlu mezar, Rabi Low ya da gerçek adıyla Jehuda ben Becalel'e aittir. 1975 yılında çok sıkı bir çalışma ile tüm mezar taşları restore edilmiştir. Girişin hemen yanında bulunan Neo-Romanesque tarzındaki 1906 yılında inşa edilen salonda, soykırım sırasında Almanlar tarafından öldürülen çocukların, toplama kamplarında yaşamlarını sürdürürlerken yaptıkları çizimler yer almaktadır.
Nove Mesto. Yeni Şehir
750 mt uzunlugünda, 60 mt genişliği ile bir meydandan ziyade Paris bulvarlarını hatırlatan, kültürel ve sosyal yaşamın merkezi olmasının yanı sıra, pek cok oteli, mağazaları, restoranları ve cafeleri ile çok canlı bir yer. Araç trafiği konusunda sıkıntı olmamasının nedeni sadece izin belgesi taşıyan insanlara geçiş izni verilmesidir. Saglı sollu çiçek tarlaları çevresindeki oturma grupları bulunmaktadır. 1348 yılında yeni şehir kurulduğunda yapılan bu meydanda, ilk dönemlerde at pazarları kurulurmuş¸ 1680 yılında St. Wenceslas'in heykeli meydana dikilmiş daha sonrasında meydana ismini vermiştir. (1848 ). 19. Ve 20. yy. da pek çok önemli olaya tanıklık etmiştir. 1848, 1918, 1948, 1968 ve son olarak Kadife Devriminin gerçekleştiği 1989 tarihinde binlerce insan bu meydanda toplanmiştır.
Narodni Müzeum / Ulusal Müze
Salı hariç her gün 9-17 arası ziyaret edilen bu müzeyi salı günleri 16'ya kadar gezebilirsiniz.Wenceslas Meydanının bulunduğu yokuşun en tepesinde yer alan ihtişamlı müze, Ulusal müzedir. J. Shulz tarafından tasarlanmış 1885-1890 yılları arasında inşaa edilmiştir. Binanın ana cephesi tam 100 mt genişligindedir. Binanın dekorasyonu, merdivenleri, galerileri, ve tabii en önemlisi kubbesi pek çok değerli sanatçının imzasını taşımaktadır. Giriş katında genelde sergiler yer almaktadır. Geçmişten günümüze dünya tarihini gözler önüne seren bir sergi, dünyanın tüm bölgelerinden toplanmış¸ minerallerle ile ilgili bir sergi, tarih öncesi Cek Cumhuriyeti'nin gelişimi ile ilgili bir sergi vs. ikinci katında paleontolojik sergilerin yanı sıra, bir balina iskeletinin de bulundugu sergi yer almaktadır.
Museum Antonia Dvoraka / Antonin Dvorak Müzesi
Prag taki bu müze Pazartesi haric her gün 10-17 arası hizmet vermektedir. Villa Amerika adıyla da bilinen, Barok Michna yazlık evi içinde yer alır. K.I. Dienzenhofer tarafından tasarlanmış¸ ve 1712-1720 yılları arasında inşaat edilmiştir. Ünlü besteci Antonin Dvorak'in hayatı ve yarattığı eserlere adanmıstır.
Hradancy Namesti / Hradancy Meydani
Meydanın tam ortasında Meryem Ana ve Bohemya'nin 8 azizin heykeli bulunmaktadır. Schwarzenberg Prag Rönesans saray mimarisinin en güzel örneklerinden biridir (1545-1563 dönemi A.Vlach). Sarayın tavan süslemeleri ile yine sarayın içinde bulunan "Askeri Tarih Müzesi" görülmeye değer. Toscana Sarayı: erken barok mimarisi binalarındandır. 1689-1691 yılları arasında J.B.Mathey tarafından tasarlanmıştır. Catı katında bulunan dinsel heykeller J.Brokof'a aittir.Martinic Sarayı 16. Yy dan kalma olan bu saray, bugünkü halini 1620 yılında almıştır. Jaroslov Borita of Martinice, Rönesans dekorasyonu kullanarak sarayı yeniden dekore ettirmiş¸ ve Martinic amblemini girişe koydurmuştur. Saray su anda Prag şehri Mimarlar odası başkanına ev sahipliği yapmasının yanı sıra konserlere, sergilere ve edebi çevrelerin toplantılarına da ev sahipliği yapmaktadır.
TV Kulesi (Televiznivysilac Praha)
100 metre uzunluğundaki kule, Prag'ın her yerinden gorülebiliyor. 1970 yılında inşa edilen ve modern mimarinin örneği olan bina, batıdan gelen TV sinyallerini bozmak amacıyla yapılmış. Kulede bir de restoran bulunuyor.
John Lennon Duvarı
Beatles'in efsanevi üyesi John Lennon 1980 yılında vurulduğunda, gençler bu duvarı renkli ve sanatsal boyamalarla, şiirlerle anıtlaştırdılar. John Lennon bir barış sembolü ve sisteme karşı savaşan bir kişiydi. Polis, bu projeyi durdurmak istedi ancak sonuçta barış ve sevgi kazandı.
Ulusal Tiyatro
Prag Ulusal Tiyatro binası, mimar J. Zitek tarafından 1868-1883 yılları arasında inşa edilmiş. Neo-ronesans sitilinde inşa edilen bu muhteşem bina, Çek mimarisinin mücevheri sayılıyor.
Pansky Dum
1750 Yılında Kont Kinsky emriyle inşa edilmiştir. Kont Kinsky aktor Klaus Kinsky'nin atalarındandır. 2. Katta bulunan 250 sqm sergi alanında uluslararası sanatın örneklerini gezerken, alt katta Jazz ve Klasik müzik dinleyip şarap içebileceğiniz bir mekan...
 
Opera
Stone Bell sarayında verilen konserlerde ünlü arya ve düetleri dinleyebilirsiniz. Opera resitallerinin yanı sıra, dünyaca tanınmış misafir sanatçıları eşsiz yorumları ile burada dinlemek mümkün. Bir kadeh şampanya bilet fiyatına dahildir.  Mozart "Don Giovanni" 'yi Prag icin bestelemiş ve aynı zamanda Dünya premiyerini 1787 yılında Estates Tiyatro'sunda (Stavovske Theatre) kendisi yönetmiştir. National Marionette Tiyatrosu bu harikulade operayı o dönemin otantik kostümleri ve atmosferini yaratarak izleyicilere yaşatmaktadır. italyanca olarak seslendirilen bu eser yaklaşık 2 saat sürmektedir.
Hayvanat Bahçesi
Prag Şehir merkezine 12 -13 km , Görülmeye değer olan bu yer.. Hayvan severler için mutlaka görülmesi gereken bir hayvanat bahçesi.. Canlılar için hazırlanmış doğal ortamların içinde dolaşmak size ayrıbir keyif verecek..
 

Her hakkı saklıdır © 2002 Kuzey Tur & Organizasyon